Фуджі

(синоніми: Фудзі, Тогоку 7)
       Пізньозимовий сорт, виведений в Японії шляхом схрещування в 1939 р. сортів Ролле Джанет і Делішес.
       Дерево середньо- чи сильноросле, швидкоростуче, з широкоокруглою, розлогою, середньо- або сильнозагущеною пониклою кроною. Основні гілки  відходять від стовбура під кутом близьким до прямого. Пагони середнього розміру, коричневі, слабко опушені, із великою кількістю дрібних овальних сірих сочевичок. Міжвузля середнього розміру. Бруньки середнього розміру, притиснуті,опуклі, коричневі, конічні, помірно опушені. Листки  середнього розміру, ясно-зелені, слабоопушені, видовжені або видовжено-округлі, гладенькі; листкова пластинка із середньою вигнутістю і складеністю, розміщена під прямим або гострим кутом до пагона; основа округла; кінчик середніх розмірів, різко загострений, скрученість його середня; край слабкохвилястий, дрібнопилчастий; поверхня слабкогорбкувата; жилкування середнє.   
      Черешок тонкий, довгий, середньої опушеності, світло-зелений, з бордовою основою.
      Сорт середньозимостійкий, вразливий до бактеріального опіку і борошнистої роси,  має середню стійкість до парші.
      В пору плодоношення на карликовій підщепі вступає на 2 рік після садіння в сад, на сіянцевій піідщепі перші урожаї дає на 5—6-й рік. Цвіте пізно, уникаючи весняних заморозків. Кращі запилювачі - Гала, Голден Делішес, Айдаред, Гранні Сміт, Фієста, Рубін, Лігол, Пінова, Ред Делішес. Дерево з тривалим періодом вегетації, швидкоплідне, плодоносить щедро проте схильне до періодичності. Так, після щедрого плодоношення дворічних дерев цього сорту в дослідно-показовому саду голландського типу агрофірми «Білозерська» Херсонської області, в наступному році урожай був майже відсутній. Невисоку врожайність в окремих районах пов'язують також із занадто низькою вологістю повітря в період цвітіння. В роки з високим урожаєм потребує проріження зав'язі.  Плоди міцно тримаються на дереві.
        Плоди від середньої величини до великих, максимальною масою до 350г, округло-видовжені або округло-приплюснуті, злегка асиметричні, але найчастіше рівні,  зеленувато- або блідо-жовті, з  помірно яскраво- червоним або тьмяно-рожевим розмитим рум'янцем, що покриває більшу частину  плоду  і добре помітнимисвітлими підшкірними цятками.  В регіонах з теплими ночами в період перезбирального достигання покривне забарвлення недостатнє.
       Лійка середньої глибини і ширини, іноді вузька, без оржавленості. Плодоніжка середньої довжини і товщини, помірно опушено, червонувато-коричнева.  Поглиблення у чашечки невелике, складчасте. Чашечка маленька, закрита; підчашечкова трубка коротка, конічна.  Сердечко маленьке, ріпчасте. Насінні камери невеликі, відкриті або мають тільки одну відкриту камеру. Осьова порожнина маленька або середня. Насіння середньої величини, злегка видовжене, поступово-загострене, добре виповнене.         М'якоть кремова, хрустка,  соковита, дуже щільна (в умовах Умані в період збирання у 1,5 рази вища від сорту Айдаред), солодкого смаку, дещо подібного до Ред Делішесу (4,2—4,8 бала), схильна до ушкодження скловидністю.Шкірочка щільна, тонка, гладенька.
        В умовах Лісостепу знімальна зрілість плодів настає в кінці жовтня-на початку листопада. В залежності від умов року збирати урожай необхідно в найпізніші терміни. У холодильнику плоди зберігаються  до  квітня— червня. Транспортабельність висока. Використання: у свіжому вигляді, для різних видів технічної переробки.
       Достоїнства: швидкоплідність, тривала лежкість плодів.
       Недоліки: схильність доперіодичності плодоношення і пошкодження плодів наливом серцевини, яка негативно сприймається європейськими споживачами, висока  вразливість до бактеріального опіку та борошнистої роси, надто тривалий період вегетації дерев і пізній строк збирання плодів.
        Вирощується переважно в Японії, де займає 44% від загальної площі яблуні, а також в Китаї, США, Австралії і найбільш теплих регіонах Європи. Поширення сорту Фуджі в Україні обмежується надто тривалим періодом вегетації дерев і пізнім строком збирання плодів. В умовах середньої смуги України яблука цього сорту можуть не досягати властивих сорту розмірів, забарвлення та збиральної стиглості за причини ранньоосінніх приморозків. Існує понад 40 клонів Фуджі, найбільш популярні із них  Ятака,  Кіку 8, Раку-Раку, Нагафу 12, Бені Шогун, Рубін Фуджі, Зен Азтек, Рео Кап, які мають коротший період вегетаціїї, більш ранній строк достигання плодів та їх інтенсивніше забарвлення.