Мавка

    Пізньозимовий сорт, виведений в результаті схрещування в 1978 році сортів Голден Делішес і Лорд Ламбурн. Селекціонери- В.Я.Чупринюк, С.В.Овчаренко.
    Дерево середньоросле з округлою або широкоовальною, компактною, середньозагущеною кроною. Гілки відходять від стовбура під прямим кутом. Кора на штамбі гладка, коричнева. Сорт  в умовах Лісостепу високозимостійкий, високостійкий до  борошнистої роси та  парші.
    Цвіте в середньо-пізні строки.  Кращі запилювачі- Айдаред, Росавка. Плодоносить переважно на однорічних приростах, плодових прутиках і кільчатках. На карликовій підщепі потребує нормування зав’язі. На дереві плоди тримаються добре. Для сорту характерне добре зав'язування плодів, що інколи призводить до перевантаження дерев урожаєм і дрібніння плодів. У пору плодоношення на карликовій підщепі вступає в розсаднику або в рік садіння в сад; на середньорослій підщепі з другого-третього року після посадки. Врожайність молодих насаджень регулярна і щедра. На другий рік росту на карликовій підщепі М9 за схемою садіння дерев 0,7 х 0,3 х 0,3м отримано урожай 55,1т/га; за схемою 3,75 х 1м на другий рік росту- 8,7т/га, на четвертий та п'ятий рік відповідно 43,2 і 49,3т/га. Середня урожайність на підщепі М9 становила 36,0 т/га.
    Плоди середнього та більшого за середній розмір, масою 150 -170г, досить одномірні, видовжено-конічні, еліпсовидні, без ребристості, з максимальною шириною ближче до плодоніжки, жовто-зелені з червоним рум’янцем на 1/3 поверхні плоду (в окремі роки плоди мають суцільний червоний рум’янець) і досить помітними світлими підшкірними цятками. М’якуш жовтий із зеленуватими прожилками, щільний, середньозернистий, ламкий, дуже соковитий, гармонійного кисло-солодкого смаку (4,3-4,6 бала). Шкірочка середньої товщини, щільна, гладенька, суха; восковий наліт і маслянистість на шкірці відсутні.
    У Лісостепу України знімальна стиглість настає наприкінці вересня, споживча – у грудні. У сховищі плоди зберігаються до березня, у холодильнику – до травня. Транспортабельність висока.
    Переваги: швидкоплідність, висока врожайність дерев, відмінні смакові якості, тривала лежкість і висока транспортабельність плодів.
    Недоліки:  потребує нормування зав'язі.
    У 2007 році занесений до «Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні», районований у Лісостепу.
    Ефективний в селекції як джерело швидкоплідності, високої урожайності і доброї лежкоздатності плодів.