Росавка

      Пізньозимовий сорт, отриманий М.М.Ніконенком і В.Я.Чупринюком  в результаті  схрещування в 1949 р. гібрида 7911 (Пепінка лондонська х Ренет Ландсбергський) із сортом Делішес.
      Дерево сильноросле, швидкоросле, з округлою, середньої густини кроною, яка з віком переходить в плоскоокруглу, розлогу. Основні гілки відходять від стовбура під кутами 60—70°.  Сорт  в умовах Лісостепу не вибагливий до умов вирощування, високозимостійкий, високостійкий до  борошнистої роси та  парші.
      Цвіте в ранньо-середні строки. Життєздатність пилку - 41-60%. Кращі запилювачі - Айдаред, Уманське зимове, Рубінове Дуки, Кід Оранж Ред. У пору плодоношення вступає на середньорослій підщепі на 4-й рік. Плодоносить регулярно, переважно на кільчатках і прутиках, а також на верхівках однорічних приростів. Плоди міцно тримаються на дереві.  Урожайність висока без проявів періодичності. Для прискорення вступу в пору плодоношення варто обмежувати обрізування молодих дерев.
      Плоди більші середнього розміру та великі, масою 160-220 г, одномірні, округло-циліндричні із п'ятьма опуклими ребрами у верхній частині, ясно-зелені, з темно-червоним розмито-смугастим рум'янцем, на більшій частині поверхні. М'якоть зеленувато-кремова, щільна, соковита, доброго кисло-солодкого смаку, з приємним ароматом. Шкірочка середньої товщини, міцна, суха, еластична.
      У Лісостепу України знімальна зрілість плодів настає у першій наприкінці вересня –на початку жовтня, споживча — через 1,5—2 місяці після збирання.  Зберігаютьсяу холодильнику до червня практично без втрат. Транспортабельність добра.
      Достоїнства:  висока   щорічна   врожайність і тривала лежкість плодів, висока стійкість до парші і борошнистої роси.
      Недоліки: сильнорослість дерева, пізній вступ в пору плодоношення.    
      У 1992 році  сорт внесений до «Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні», районований у Лісостепу та Степу,  перспективний для Полісся.
      На міжнародній виставці в місті Штутгарті Росавка була нагороджена срібною медаллю.