Спартан

 Зимовий сорт, виведений в Канаді, на Саммерлендській дослідній станції від схрещування Мекінтоша та Жовтого Ньютаун.  

Дерево середньоросле, з широкоовальною середньозагущеною кроною, утвореною гілками, що відходять від стовбура під кутом 50-80 градусів. Зимостійкість і стійкість проти борошнистої роси висока, парші-нижча за середню, проти плодової гнилі середня.

Цвіте в середні строки, інтенсивно і досить дружно. Сорти запилювачі: Айдаред, Кальвіль сніговий, Рубінове Дуки, Уманське зимове.У плодоношення вступає рано. Плодоносить щедро, але нерівномірно за роками. На середньорослій підщепі перший товарний урожай формує на третій рік росту в саду.

Плоди середньої та вище середньої величини (120-170 г), одномірні, плоско-округлі або округло-конічні, зі слабкою ребристістю на верхівці, зеленувато-жовті, з інтенсивним червоно-бордовим розмитим рум’янцем на більшій частині поверхні та численними білими підшкірковими цяточками та сильним сизим нальотом. М’якоть біла, іноді з  рожевим або жовтуватим відтінком, щільна, соковита, відмінного кислувато-солодкого смаку. Шкірочка товста, щільна, еластична, гладенька, масляниста.

Знімальна стиглістьплодів настає в кінці вересня, споживча-у грудні. В звичайних сховищах яблука зберігаються  до 4-5, у холодильнику-7 місяців. Транспортабельність висока.

Достоїнства сорту: скороплідність, висока врожайність, тривалий період зберігання плодів високих товарних і смакових якостей.

Недоліки: недостатня стійкість до збудника парші, схильність до періодичності плодоношення та здрібнення плодів за недостатнього обрізування саду.